Sobota, 27 kwietnia 2024

Odtwarzacz CD czy warto i jak wybrać?

22 marca 2021

 

W ciągu ostatniej dekady sposób słuchania muzyki zmienił się radykalnie. Pobieranie plików i usługi przesyłania strumieniowego są dziś szeroko rozpowszechnione, ale przy odpowiednim podejściu format cyfrowy i odtwarzacz cyfrowy jest ciekawym rozwiązaniem. Wielu z nas wciąż ma odtwarzacze CD, a niektórzy myślą o zakupie nowego modelu. Oto jak najlepiej wykorzystać jego potencjał

Zanim przejdziemy do rzeczy, chcielibyśmy przypomnieć, że dyski wymagają ostrożnej obsługi. Oczywiście nie są tak wrażliwe na zarysowania, jak winyl, ale najlepszy dźwięk można uzyskać tylko z płyt o dobrej jakości powierzchni. Jeśli na powierzchni płyty będą rysy lub zabrudzenia, w najlepszym przypadku dźwięk zabrzmi trochę gorzej, a w najgorszym przypadku dźwięk „podskoczy” lub odtwarzacz w ogóle odmówi odtworzenia utworu. Zwróć uwagę na dyski i zawsze wkładaj je z powrotem do pudełka, zamiast zostawiać je na wierzchu.

Decydując się na zakup nowego odtwarzacza CD, rozważ model z wejściami cyfrowymi. Można do nich podłączyć inne źródła cyfrowe - komputery, dekodery, radia DAB i poprawić jakość dźwięku dzięki (teoretycznie) wyższej klasy przetwornikowi cyfrowo-analogowemu odtwarzacza CD. Dedykowane źródło dźwięku jest częściej wyposażone w dobry obwód DAC niż którekolwiek z wymienionych urządzeń.

Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że nowy odtwarzacz znajduje się na bezpiecznej podstawie, aby przenosić na niego jak najmniej drgań. Najbardziej oczywistą opcją jest stojak na sprzęt. W każdym razie platforma powinna być sztywna, ściśle pozioma i o niskim rezonansie. Wibracje nie wpływają tak bardzo na odtwarzacze CD, jak na gramofony winylowe, ale kroki na podłodze, a nawet dźwięk z głośników, szczególnie przy dużej głośności, zmuszają mechanizm przetwornika do wywierania większej siły, co może wpływać na dźwięk. Platforma musi być sztywna, ściśle pozioma i mieć niski rezonans

Pozioma regulacja odtwarzacza CD może być trudna, ale poprawa dźwięku usprawiedliwi wszystkie twoje wysiłki. Prawie każdy odtwarzacz CD jest wyposażony w parę kabli analogowych. Nie traktuj ich jako trwałego rozwiązania - są dobre tylko na początek: nawet budżetowy odtwarzacz będzie lepiej odtwarzał dźwięk po podłączeniu wysokiej jakości interkonektów. Większość odtwarzaczy ma proste gniazda audio dla wyjść analogowych; niektóre mają zbalansowane XLR-y - potrafią zapewnić lepszy dźwięk, choć nie zawsze tak jest. Niestety można to zweryfikować tylko eksperymentalnie. W większości przypadków, jeśli nie weźmie się pod uwagę modeli High-End, niezbalansowane wyjście ma wyższą jakość dźwięku, a zbalansowane ma maksymalnie wyższą głośność.

Inną ciekawą opcją, którą zdecydowanie warto wypróbować, jest zastosowanie optycznego lub koaksjalnego wyjścia cyfrowego: umożliwia ono podłączenie do odtwarzacza zewnętrznego przetwornika cyfrowo-analogowego. Może to być przydatne, jeśli odtwarzacz działa dobrze, ale nadal chcesz nieco poprawić dźwięk. Na rynku jest wiele doskonałych przetworników cyfrowo-analogowych.

Najprostsze odtwarzacze CD radzą sobie z minimalną liczbą przycisków: jeden do otwierania i zamykania odtwarzacza płyt, dwa kolejne do uruchamiania i zatrzymywania odtwarzania oraz kilka do przewijania listy utworów do przodu i do tyłu. Wyjście słuchawkowe z własną regulacją głośności przydaje się do słuchania w nocy. Odtwarzacz jest zwykle wyposażony w pilota, który pozwala sterować różnymi funkcjami - w tym tymi, dla których nie ma przycisków na panelu przednim - a także wstrzymywać odtwarzanie, przełączać utwory i nie tylko. Jeśli twój wzmacniacz jest tej samej marki co odtwarzacz CD, istnieje duże prawdopodobieństwo, że możesz sterować tymi komponentami za pomocą jednego pilota.